Make your own free website on Tripod.com

                                                                                                           

חובה! טרום חובה ב"בית של יעל"!

 

בשנתיים האחרונות הקמנו "בבית של יעל" כיתות טרום חובה לילדים בגילאי 3 5 שנים. לאור ההצלחה והדרישה לכך מצד הורי הילדים, אנו שמחים לבשר לכם, כי גם בשנת הלימודים הבאה תימשך המסורת, ואנו פותחים את כיתות הטרום חובה בכל גנינו.

בדומה לשנים עברו כיתה זו מהווה המשכיות עבור ילדכם, ומונעת את הניתוק והשינוי הגדול הכרוך במעבר לגן עירוני בגיל כה צעיר. ילדכם ממשיך להגיע לאותו מבנה מוכר, ופוגש את אותו צוות מקצועי חם, מסור, מקצועי ואוהב אליו נקשר רגשית.

כמו כן, כבכל שנה אנו פותחים דלתותינו גם לילדים חדשים, אשר הוריהם מעדיפים להשאירם במסגרת החינוך הפרטית על פני המסגרת העירונית. יתרונות כיתת טרום החובה במסגרת גני "הבית של יעל" יוצגו לפניכם בהמשך הדברים.

 

למה "טרום חובה" בבית של יעל?

בשבועות האחרונים שקדנו על בניית תוכנית הלימודים אשר תילמד בכיתת הטרום-חובה. תוכנית זו המותאמת לגילאי 3-5 שנים, משלבת תכנים בכפוף לתוכנית משרד החינוך והתרבות, אך בשונה מהגנים העירוניים, אצלנו מושם דגש רב גם על לימוד יחידני עפ"י הנתונים האישיים של כל ילד/ה. הדבר מתאפשר לנו בזכות מספרם הרב של אנשי הצוות באופן יחסי לכמות הילדים.

כמו כן במסגרת הפעילות בכיתת הטרום - חובה נעניק לילדים חוגי העשרה (הכלולים מראש בסכום שכר הלימוד החודשי) המתאימים לגילאים אלו (החוגים הנכללים במתכונת זו הם חוג ריתמיקה וחוג ספורט).

לוח החופשות יהיה זהה ללוח החופשות של כל הגנים הפרטיים, ולא כפי שקיים במסגרת העירונית (המדובר בכ-65 ימי חופשה במסגרת העירונית! שאינם ימי חופשה בגנים הפרטיים).

 

מה לומדים?

זה מתחיל כבר בגן

אצלנו, ב"בית של יעל", אנו מאמינים כי לכל ילד יש מטען של נטיות, דחפים, רצונות וכישורים המצויים בתהליכי התפתחות ברבדים שונים. חינוך ולימוד הם הכלים היחידים המאפשרים לטפח את ילדינו ואת יכולותיהם בתחומים השונים. תפקידיו של החינוך הנכון והטוב באים לידי ביטוי בשני מישורים:

המישור הקוגניטיבי

תפקידו של תהליך החינוך במישור זה הוא להגיע למימוש הפוטנציאל הטמון בכל ילד וילדה.

 

המישור החברתי

בני אנוש הם יצורים חברתיים ביסודם. החינוך והלימוד מפתחים את יכולותיו החברתיות של הילד, ומטפחים את האינטרקציה הבינאישית ואת שיתוף הפעולה שלו עם החברה. פועל יוצא מכך הוא שהילד הופך לאדם המסוגל לפעול במסגרת החברה ואף לתרום לה.

 

אז איך עושים את זה.

ששת התחומים המרכזיים בהם בחרנו להעמיק השנה במסגרת לימודי הטרום חובה הינם: אוריינות, אומנות, ספרות, חשבון, חקר וגילוי ומחשבים.

ספרות

ספרות היא אומנות המילים. התפתחותו הלשונית של הילד היא תנאי ראשון ליכולתו להבין ספרות ולהנות ממנה. ככל שהילד מרבה לבוא במגע עם עולם היצירות הספרותיות, כן מועשרת לשונו וגדלה רגישותו לשפה על כל גווניה ומרכיביה.

בעולמו הפנימי של הילד לספרות יש משקל רב. היא משפיעה על התפתחות נפשית תקינה, שכן באמצעות הספרות הילד חש הזדהות עם הדמויות השונות, מביע רגשות, יוצר תחושת אמפטיה, וזוכה לפורקן רגשי ועידון היצרים.

מרכז קריאה + אוריינות

במסגרת ההתוודעות לעולם הספרות, יכירו הילדים ספרים רבים וז'אנרים שונים כגון: שירה, סיפורי עלילה, ספרי מידע, סיפורי אגדות ועוד ועוד.

הפעילות בתחום הספרות תהיה גם אקטיבית בדמות הקשבה לסיפור ובחירת סוף אחר לסיפור, הדבקת דמויות ויצירת סיפור פרטי ע"י הילד בעצמו.

כמו כן נשלב משחקי קריאה שיהוו את 'טבילת האש' של הילדים בתחום האוריינות (משחקי לוטו של מילים תואמות, זכר ונקבה, שמות ילדי הגן וכו').

חשבון

מחקרים העוסקים בתהליכי למידה גילו, כי פיתוח מושגים מתמטיים בסיסיים כבר בגילאי 4 חיוני מאד עבור הילד ליצירת בשלות לקראת לימודי המתמטיקה בביה"ס.

"עושים חשבון"

במסגרת ההכרות עם עולם המספרים והחשבון, ילמדו הילדים את המיומנויות הבאות:

זיהוי הספרות וכתיבתן.

הכרת הסימנים גדול-קטן-שווה.

הקניית היכולת לסדר עצמים על פי אורכם, גובהם ועוביים.

התמצאות במרחב הפנמת המושגים מעל-מתחת, ימין-שמאל, לפני-אחרי.

זיהוי הצורות ההנדסיות הבסיסיות והמורכבות יותר.

הבחנה ביחסי גודל ויכולת השוואה בין העצמים עפ"י גודלם.

אומנות

ייחודה של האומנות הוא בהיותה שפה שאינה מילולית, אשר מאפשרת לאדם לייצג ולהעביר לזולתו משמעויות שלא תמיד ניתנות לתיאור באופן מילולי.

הפעילות היצירתית תוך שימוש בחומרים שונים ומגוונים מעודדת את הילד להתבטא באופן אישי, ולהתנסות בחוויות של חקר, גילוי ויצירה, משמע לחשוב ולפעול בצורה יצירתית. ע"י ההתנסות בפעילות עם חומרים הילד מעניק צורה להתרחשויות הפנימיות המתחוללות אצלו כמו רגשות, מחשבות, משאלות, רעיונות או דימויים חזותיים.

 

תחומי האומנות ב"בית של יעל"

ציור ורישום - מכלול של אפשרויות ביטוי, המתבצעות בגיר שעווה, עפרונות, טושים, צבעי שמן וכדומה.

הציור התאורי של ילדי הגן הוא ביטוי שבו היסודות הרגשיים וההכרתיים אינם ניתנים להפרדה. הבעת הרגשות משתלבת עם פעולות קוגניטיביות של הצגת סמלים וצורות מעולם המציאות ומעולם הדימיון.

פעילויות יצירה בנייר -  הפעילות עם חומרי נייר מזמנת לילדים חוויות גילוי באשר לתכונותיו ואיכויותיו של הנייר לסוגיו (דק, עבה, רך, קשיח, מבריק).

במהלך העבודה הילדים לומדים פעולות רבות שניתן לבצע עם הנייר (קימוט, גלגול, קיפול, גזירה, קריעה), ובאמצעות ההתנסויות המגוונות מסיקים הילדים שכל פעולה מניבה תוצאה הייחודית לה, כלומר, הילדים מתנסים בגילוי התופעה של סיבה ותוצאה.

ציור בצבע לח הציור בעזרת צבע לח מאפשר ביטוי רגשי ספונטני. עצם העיסוק בחומר רך ונוזל מזמן לילדים התנסות חושית וחושנית.

החומרים בהם נשתמש בתחום זה הם צבעי מים, צבעי גואש וצבעי אצבעות.

 

ולסיכום

כאשר אנו נכנסים אל גן הילדים, אנו פוסעים לתוככי עולם שופע דימיון ויצירתיות.

אנו נראה ילדים העסוקים בבניית מבנים מקוביות, אחרים יוצרים כלים ודמויות מחימר או פלסטלינה. אם נקשיב להם, נהנה להכיר את הסיפורים שלהם תוך כדי שימוש בניסוחים לשוניים משעשעים השמורים לעולמם של הילדים בלבד.

 

כיתת הטרום חובה ב"בית של יעל" לא שמה לה למטרה הפיכתם של הילדים ל"איינשטנים" של המחר, אך היא בהחלט נותנת אפשרות אמיתית להתפתחות נכונה בריאה ומאתגרת לכל ילד וילדה על פי אופיים ונטיותיהם, תוך שימת דגש על הענקת תשומת לב אישית, הדרכה מקסימלית ויותר מכל חום ואהבה!

           

ועכשו... אתם ודאי שואלים: "כמה זה יעלה לנו"?....

כנהוג אצלנו, עלות שכר הלימוד בכיתת הטרום חובה הינו בדומה לעלויות בגנים העירוניים:

 *עלות שכר הלימוד ליום מלא (7:00-16:00) = 1850 ש"ח כולל מע"מ (המחיר כולל חוגים).

*עלות שכר לימוד לחצי יום (7:00-13:00) = 1250 ש"ח כולל מע"מ (המחיר כולל חוגים + ארוחת צהריים חמה).

 

*הערה: יתכנו שינויים קלים מאד בעלויות בכפוף לשינויים (אם יהיו) בעלויות בגנים העירוניים, ואשר יפורסמו רק לקראת חודש יולי 2004).

 

צוות "הבית של יעל" מאמין כי תבחרו את הטוב ביותר עבור ילדכם, ואנו מצידנו נעשה הכל על מנת שתהיה זו כיתה מפרה, תורמת ומהנה, וכדי שנעבור יחד שנה נעימה ורבת הישגים מוצלחים לכולנו.